Ekonomi

Bitcoin (BTC) Dominance Nedir? Nasıl Hesaplanır? | 2024

BTC dominance kavramının ne olduğunu anlamak için temel anlamını incelemek daha faydalı olacaktır. Dilimizde hakimiyet ve üstünlük anlamına gelen ‘Dominance’; bir kripto paranın değerini hesaplama işlevine sahiptir. Bu hesaplama, kripto paranın güncel değeri ile piyasa değerinin orantılanması ile gerçekleştirilir. Peki için bu sistemdeki oranlar nasıl hesaplanır? Düşerse ne olur? Nasıl kontrol edilir? Bu çok merak edilen soruları detaylı olarak yazının devamında bulmanız mümkün.

Kripto para ekosisteminde yer alan profesyoneller için Bitcoin (BTC) Dominance kavramı sıklıkla telaffuz edilir. Özellikle de bitcoinde yaşanan sert düşüşün ardından BTC dominance hakkında detaylı analizler yapılmakta. Temel olarak incelendiğinde kripto para platformunun tamamen bu kavram üzerinden yürüdüğünü görürsünüz. Tüm altoinler dolar ile alım satım işlemine tabii tutulabildiği gibi aynı zamanda BTC sistemin üzerinden de yapılmaktadır.

BTC dominance kavramının ne olduğunu anlamak için temel anlamını incelemek daha faydalı olacaktır. Dilimizde hakimiyet ve üstünlük anlamına gelen ‘Dominance’; bir kripto paranın değerini hesaplama işlevine sahiptir. Bu hesaplama, kripto paranın güncel değeri ile piyasa değerinin orantılanması ile gerçekleştirilir. Peki için bu sistemdeki oranlar nasıl hesaplanır? Düşerse ne olur? Nasıl kontrol edilir? Bu çok merak edilen soruları detaylı olarak yazının devamında bulmanız mümkün.

Bitcoin (BTC) Dominance Nasıl Hesaplanır?

Son yıllarda kripto para piyasasında sıklıkla gündeme gelen Dominance, özellikle coin alanında yeni olan ve çok fazla kavrama hâkim olmayan yatırımcılar için merak konusu olmaya devam ediyor. Hesaplama konusu da bunlardan birisi. Bitcoinin, coin piyasasındaki genel hakimiyetini ifade eden bu kavram, piyasalardaki iniş çıkışların analizsel olarak karşılık bulmasıdır. Örneğin, eğer BTC Dominance yükseliyorsa bu durum bitcoine daha yoğun para girişi olacağını ifade etmektedir. Diğer bir açıklamasıyla yatırımcılar büyük oranda altcoinlerden çıkış yapıyordur. Peki hesaplama işlemi nasıl yapılır? Bunu basit bir şekilde anlatmak mümkün.

2009 senesinde başlayan sürecin en önemli mimarı olan bitcoin, günümüzde yatırımcılar için kripto para endeksinde en güvenilir yatırım aracı olarak görülmeye devam ediyor. Sert inişler ve çıkışlar yaşanmasına rağmen bu coine olan ilgi her dönem yoğunluğunu koruyor. Diğer yandan profesyonel yatırımcılar için Dominance kavramını önemli bir detay. Zira bu sistem bireylere detaylı analiz ve öngörü yetisi kazandırıyor. Hesaplaması ise gayet basit. İster bitcoin olsun isterse de altcoin, güncel değeri ile piyasa değeri orantılanır. Böylece net bir şekilde Dominance değeri bulunur.

Bitcoin (BTC) Dominance Nasıl Kontrol Edilir?

Son yıllarda kripto para elemanlarına artan ilgi, yoğun seviyeye gelen rekabet ortamı ve buna paralel olarak yükselen altcoin sayısı, yatırımcılar için analiz kavramının önemini bir kez daha öne çıkardı. Profesyoneller için grafikler ve bunların doğru okunması elzem bir konu. Bitcoin (BTC) Dominance bu konuda oldukça işlevsel bir sistem. Bitcoine nasıl bir giriş olduğunu ya da altcoinlere para girişinin nasıl bir seviyede olduğunu bu kavram sayesinde öngörmek mümkün hale geliyor.

Nasıl kontrol edilir sorusunun yanıtı, Bitcoin (BTC) Dominance endeksi grafiğinin takip edilmesidir. Bu grafik takip edilerek doğru varsayımlarda bulunulma ihtimali ortaya çıkar. Örneğin grafikte BTC Dominance değeri düşüyorsa bu altcoinlere para girişi olacağını ifade eder. Ayrıca endeksin belli oran aralığına ulaşmasının da ifadesel karşılığı bulunmaktadır. Bitcoinden altcoinlere kayış olasılığının artması için endeksin %60 ile %70 aralığında olması beklenir.

Bitcoin (BTC) Dominance Yükselirse Ne Olur?

Kripto para platformunun ezici piyasa hakimiyet tahmin edileceği üzere bitcoindir. Onun güncel piyasa değerleri diğer coinlerin de değerini belirleyen en önemli faktördür. İniş ve çıkışları tüm ekosisteme etki eder. İşte BTC Dominance değeri tam da burada karşılık bulur. Sınır bandı olarak %70’lik seviyelere kabul görür. Eğer bu endeks aşılırsa bitcoin düşer ve altcoinlerden de yüksek oranlı çıkış olma ihtimalini ortaya çıkarır.

Dominance endeksinde yaşanacak hızlı yükselişler yatırımcılar tarafından pek de hoş karşılanan bir durum değil. Zira %70 bandının aşılması diğer coin araçlarından da çıkış yaşanacağının bir habercisidir. Profesyonel yatırımcılar için bu grafikleri doğru okumak, sert iniş çıkışları öngörmek ve buna göre reaksiyon almak önemli bir detay.

Bitcoin (BTC) Dominance Düşerse Ne Olur?

Bitcoin (BTC) Dominance düşerse ne olur? sorusu kripto para platformunu yakından takip edenlerin ya da bu alana yeni yeni merak duyanların sıklıkla gündemine gelen bir konu. Dominance ile bitcoin birbirine entegre bir düşüş yaşar ise bu durumun iki farklı senaryosu vardır: ya altcoinlerde düşüşü yaşanacaktır ya da piyasa değerleri stabil şekilde kalacaktır. Böyle bir durumun yaşanması halinde BTC paritelerine bakmak doğru bir tercih olacaktır.

Diğer bir senaryo da BTC Dominance değerlerinin düşüp bitcoinin stabil kalmasıdır. Bunun da analiz karşılığı altcoinlerde artış yaşanma olasılığının artmasıdır. Kripto ekosisteminde bu tür durumlar giriş ve kaçış terimleriyle ifade edilir. Yani bir tarafta kaçış yaşanırken diğer tarafa giriş olur. Önemli olan bu hareketliliğin hangi yönlere doğru ilerleyeceğini grafiksel anlamda okumaktır.

Bitcoin (BTC) Dominance Altcoin İlişkisi

Günümüzde kaldıraçlı alım satım işlemi yapan yatırımcılar için bazı kavramların bilinme zorunluluğu var. BTC Dominance, bitcoin ve altcoin üçlüsünün arasında ilişkiyi öğrenmek, bunların arasında en önemli olanıdır. Aksi halde piyasanın dinamiklerine hâkim olamayan yatırımcılar için risk seviyesi artacaktır.

Bitcoin (BTC) Dominance ile altcoin ilişkisi kripto para piyasasını doğrudan etkilemektedir. Bilindiği üzere tüm altcoinler dolar üzerinden alınıp satılıyor. Fakat buna ek olarak BTC ile de bu işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Bu da Dominance’nin önemini ortaya çıkarıyor. Bu ikilinin kapsamlı olan ilişkisini birkaç maddede özetlemek mümkün:

  • BTC Dominance ile bitcoin düşerse, altcoin de düşecektir.
  • Dominance yükselirken bitcoin düşmeye devam ederse, altcoinlerde hızlı düşüşler yaşanacağına bir işarettir.
  • Dominance düşer ve bitcoin de düşerse, bu durumda iki farklı senaryo vardır: altcoin araçları ya düşecektir ya da stabil bir şekilde kalacaktır.
  • Son olarak BTC Dominance düşerken bitcoin stabil seviyede duruyorsa, bu altcoinlerde yükseliş yaşanacağına bir işarettir.

Bitcoin (BTC) Dominance Nereden Bakılır?

Piyasa da bulunan paranın ne kadarının bitcoinde bulunduğunu gösteren Dominance endeksi, anlık olarak grafiklerde farklı formasyonlar yapmaktadır. Yatırımcılar bu grafikler üzerinden takipte bulunarak kripto para ekosistemi içerisinde yaşanması muhtemel iniş ve çıkışları öngörebilir. Peki Bitcoin (BTC) Dominance nereden bakılır? Kripto platformuna yeni katılan yatırımcıların sıkça gündeminde yer alan bu sorunun yanıtı için birçok web portalının olduğunu söylemek mümkün. Bu siteler üzerinden çevrimiçi olarak Dominance değerlerini takip edebilir, yukarıda belirtilen analiz okumaları sayesinde bir fikre sahip olabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Dominance kavramı içerisinde iki tür göstergeye odaklanmakta fayda var. Biri bitcoin piyasa hakimiyeti göstergesiyken diğeri de altcoin mevsimi indeksidir. Genellikle ideal dominasyon yüksekliği %60 ile 70 aralığında kabul görür. Bu bandın aşılması, altcoinlerde de hareketlilik yaşanma ihtimalinin bir habercisidir.

BTC Dominance Neye Göre Belirlenir?

Global düzeydeki yaygın görüş, coin piyasasının hakimiyetini bitcoinin elinde bulundurduğu yönündedir. Bu doğru bir tespit. Zira değerlerindeki hareketliliğin tüm ekosisteme etkisi olur. Dominance de bu etkilerin grafiksel olarak görsele dökülmesi ve etkinin hangi yönde gerçekleşeceğini varsayma işlevselliğine sahip. Değerlerin belirlenmesi de para giriş çıkışlarının seviyesine göre yapılmaktadır.

Dominance, yani dilimizde anlamıyla hakimiyet, özellikle altcoin yatırımcılarını doğrudan ilgilendiren, kararların hangi yönde alınacağını dair büyük oranda belirleyen bir kavram olmaya devam ediyor.

 

Bu yazılar ilginizi çekebilir:

Güncel Spor Salonu Açma Maliyeti 2023 | Ne Kadara Açılır?

Güncel Gündelikçi Kadın Fiyatları 2023 | Ne Kadara Temizler?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu