Ekonomi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır? | 2024

İnsan, doğası gereği olaylar karşısında duygularıyla hareket eder. Kripto para ekosisteminde yaşanan ani inişler ve çıkışlar da yatırımcıların korku ya da tam tersi olan açgözlülük seviyelerini arttırır. Uzmanlara göre her iki duygunun da aşırı yaşanması, zarar vericiye etkiye sahip. İşte bu ilişki korku ve açgözlülük endeksi ile ölçülmektedir. Grafik üzerinde kullanıcıların her iki duygusu da puanlanarak bir nevi risk seviyeleri de ortaya çıkarılmış olunur.

Korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcıların kripto para platformunda güncel tablolar karşısındaki duygusal yaklaşımını gösteren bir grafiktir. Puanlama esasına göre verileri gösterir. Temelde iki duyguya odaklanır ve temsil eder. Bunlardan ilki korku iken diğeri de açgözlülüktür. Bu iki duygunun yatırımcıları zarara uğratma riski yüksek olduğu düşünüldüğünde korku ve açgözlülük endeksinin önemini ortaya çıkarıyor.

Kripto para piyasası, dinamik bir yapıdadır. Piyasayı dinamik hale getiren unsurların başında da kriptolar hakkında yapılan haberlerdir. Bu haberler kimi zaman olumlu olurken kimi zaman da olumsuz olmaktadır. Elbette haber akışları sebebiyle varlıklar pozitif ya da negatif yönde etkilenebiliyor. Eğer ki olumsuz haberlerin oranı artıyorsa değer kaybı yaşanır. Olumlular da ise ibre yukarı doğru ivme kazanıyor. İşte bu gelgit durumları yatırımcıların duygularında da karmaşa yaşamalarını tetiklemektedir.

İnsan, doğası gereği olaylar karşısında duygularıyla hareket eder. Kripto para ekosisteminde yaşanan ani inişler ve çıkışlar da yatırımcıların korku ya da tam tersi olan açgözlülük seviyelerini arttırır. Uzmanlara göre her iki duygunun da aşırı yaşanması, zarar vericiye etkiye sahip. İşte bu ilişki korku ve açgözlülük endeksi ile ölçülmektedir. Grafik üzerinde kullanıcıların her iki duygusu da puanlanarak bir nevi risk seviyeleri de ortaya çıkarılmış olunur.

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

İnsanların psikolojisi, piyasa dinamikleri ile doğru orantıda ilerler. Eğer bir varlık yükseliş trendine girdiyse bu durum tüm dünyadaki yatırımcıların ilgisini çeker. Haliyle bireyler yükselişteki ürünlere yatırım yapma eğilimine sahiptir. Tam aksinin yaşanması durumunda yani Bitcoin ya da altcoinlerin düşmesi durumunda insanlar korku, belirsizlik ve şüphe gibi duygulara kapılır. Buna literatürde ‘FUD’ denmektedir. Eğer FUD yaşanıyorsa o varlık hızla değer kaybeder.

Korku ve açgözlülük endeksi, sadece sizlerin duygularını puanlamak için üretilmiş bir araç değildir. Bunu yaparak aynı zamanda sizlere piyasanın eğilimini de gösterir. Yani bir başka deyişle size yeni bir yatırım fırsatı da sunar. Çünkü aşırı korku ve endişe yaşanan yatırımcıların ağırlıkta olduğu kripto paralar, aynı şekilde bir yatırım fırsatı da olabilir. Diğer yandan aşırı açgözlülük de yatırımcıya bir mesaj verir. Çünkü aşırı açgözlülüğün olduğu bir piyasada düzeltme yaşanabileceği de göz önünde bulundurulmalı.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Hesaplama Yöntemi 2024

Korku ve açgözlülük endeksi hesaplaması yapılırken çok farklı faktörler göz önünde bulundurulur. Bu faktörler arasındaki en önemli bileşen kripto para piyasası güncel fiyat hareketleridir. Başta Bitcoin olmak üzere birçok popüler coinin güncel değerleri hesaplanır ve bu veriye dahil edilir. Çünkü insanların duygularındaki değişimin en temel faktörü fiyatlardır. Zaten bir yatırım ortamında oldukları için bu gayet doğal bir reaksiyondur.

Endeksin belirlenmesinde başvurulan diğer bir faktör ise kripto para ekosistemindeki işlem hacimleridir. Varlıkların işlem hacimlerinin verileri endeks hesabına eklenir ve bir sonuç çıkar. Yatırımcıların korku ve açgözlülük tepkilerini bu faktör büyük oranda etkilemektedir.

Önemli faktörlerden birisi de sosyal medya platformlarındaki yorumlar ve internet arama motorları üzerinden gerçekleştirilen aramalardır. Korku ve açgözlülük endeksi hesaplanırken bu faktörün önemi çok büyük. Zira bireylerin o anki duygusal durumu en iyi bu yöntem ile hesaplanabilmektedir. Korkuya kapılmış bir kimse internette bunu yansıtan aramalar gerçekleştirir. Aynı şekilde sosyal medya hesaplarından bu doğrultuda paylaşımlar yapar.

Son olarak Bitcoin Dominance analizlerini de korku ve açgözlülük endeksi hesaplamasında kullanıldığını belirtmek mümkün. Dominance yani kripto para platformunda hakimiyet, kullanıcıların yönelimleri hakkında fikir verir. Eğer ki Bitcoin piyasa hakimiyeti yükseliyorsa, yatırımcılar bu varlığa yöneldiği panik halinde olduğu anlaşılır.

Korku ve Açgözlülük Endeksinin Baz Aldığı Faktörler

Korku ve açgözlülük endeksi, insanlardaki bu duyguların izlerini bulmak ve bu izleri analiz etmek için birçok farklı bileşeni baz almaktadır. Çeşitli faktörleri değerlendiriyor olması, sunacağı sonuçların daha güvenilir ve isabetli olmasını sağlıyor. Bu faktörleri şu şekilde detaylandırmak mümkün:

  1. Volatilite – %25 : Bu faktör, Bitcoinin anlık oynaklığının ve maksimum düşüşlerinin ölçülmesidir. Son 30 ve 90 günlük veriler karşılaştırılarak bir ortalama alınır.
  2. Pazar İvmesi ve Hacmi – %25 : 30 ile 90 gün baz alınarak pazarın ivmesi ve hacmi hesaplanmaktadır. Eğer piyasa pozitifken yüksek alımlar görülürse bu açgözlülüğe işarettir.
  3. Sosyal Medya Platformları – %15 : Twitter, Instagram ve Facebook platformlarında yapılan bir tür duyarlılık analizidir. Özellikle hashtagler üzerinden etkileşim baz alınır. Eğer olağanın üzerinde bir yükseliş yaşanıyorsa bu açgözlülüğe işarettir.
  4. Anketler – %15 : Yatırımcıların piyasaya bakış açısını ölçmek için farklı araçlar kullanılarak anketler düzenlenir.
  5. Dominance – %10 : Kripto paralar arasındaki hacim değişimlerini görmek için Dominance endeksi verileri önemlidir. Bu sayede ilginin kaydığı varlıkta açgözlülük olduğunu görebilirsiniz.
  6. Trendler – %10 : Burada Google arama trendleri baz alınır. Arama sonuçlarıyla piyasadaki korku ya da açgözlülük seviyesi kolaylıkla ölçülebilir.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinin Avantajları

Kripto korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcılara birçok farklı türde avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar sayesinde son yıllarda yatırımcılar alış satış stratejilerini belirlerken daha makul ve risk oranı düşük kararlar alabiliyor. Kripto para ekosisteminde temel işleyiş, bir tarafın korku ve panik duyguları arttığında, sakin kalan tarafın kazanma ihtimali daha da yükselmektedir. Korku endeksi sayesinde kendi korku seviyenizi piyasaya oranla kıyaslayabilir ve bu doğrultuda yatırım stratejileri belirleyebilirsiniz.

Puan tablosunda iki farklı okuma vardır. 0 ile 50 arasındaki kısım korku ve endişeyi temsil etmektedir. Diğer yandan 50 ile 100 arasındaki puan ise açgözlülüğü göstermektedir. Piyasalardaki korku ve açgözlülük endeksindeki dalgalanmaları takip ederek kendinize avantajlı hamleler bulmak mümkün.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinin Dezavantajları

Kripto para ekosisteminde hiçbir stratejinin %100 güvenli sonuca ulaştırma ihtimali olmadığı gibi korku ve açgözlülük endeksi hesaplamalarında da kesin sonuçlar elde edilmez. Her analiz aracının belli oranda yanılma payı bulunur. Dezavantajları konusunda en çok öne çıkan faktör, dezenformasyon ve manipülatörlerin bilgi yaymasıdır. Kimi zaman sosyal medya üzerinden küçük yatırımcıları panik ve korkuya sürükleyen paylaşım dalgaları yaşanabiliyor. Böyle anlarda yatırımcı grupları negatif noktalara sürüklenebiliyor.

Diğer yandan korku ve açgözlülük endeksi sonuçları bazı dönemlerde doğru yönlendirmeleri sağlayamayabiliyor. Yani endeks sonuçları korkuyu işaret etse de orada açgözlülük durumu yaşanabiliyor. Elbette bunlar düşük olan ihtimaller fakat yine de göz ardı edilmemesi gerekiyor. Zira bazen ufak görülen bir risk, uzun vadede çığ gibi büyük bir sorunsala dönüşebilmektedir. Güven alanında olmak için, tüm detayları göz önünde bulundurmakta fayda var.

Kripto korku ve açgözlülük endeksinin avantaj ve dezavantajları karşılaştırıldığında ortaya makul bir sistem olduğu çıkıyor. Zira yatırımın ve paranın olduğu her ekosistemde her zaman için duygular ön plana çıkar. Bu duyguları doğru analiz etmek, uzun vadeli stratejilerin belirlenmesinde pozitif etki yaratmaktadır. Tercihlerinizi yaparken yukarıda belirttiğimiz unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle kripto para platformundaki varlığınız daha az risk faktörü altında olacaktır.

 

Bu yazılar ilginizi çekebilir:

Güncel Spor Salonu Açma Maliyeti 2023 | Ne Kadara Açılır?

Güncel Gündelikçi Kadın Fiyatları 2023 | Ne Kadara Temizler?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu