Teknoloji

İBB Wifi Nasıl Bağlanılır? İBB İnternete Bağlanma Yöntemi | 2024

İstanbul Belediyesi geçtiğimiz günlerde 1000 yeni nesil otobüsü trafiğe çıkardı. Bu toplu taşıma araçlarının en dikkat çekici özelliği ise ücretsiz mobil Wifi sağlaması. “İstanbul Senin” uygulaması üzerinden otobüslerde de interneti ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Bu yönüyle özellikle öğrencilerin hayli yararına bir uygulama olduğunu belirtelim.

İBB Wifi nasıl bağlanılır sorusunun yanıtına ulaşmak isteyen milyonlarca kent insanı var. İBB Wifi 2024 yılında İstanbulluların çok faydalandığı bir belediye hizmeti. Şehrin birçok işlek noktasında ve elbette toplu taşıma araçlarında ücretsiz internete bağlanabiliyor ve kotanızdan yemeden doyasıya internetin keyfini çıkarıyorsunuz. Şüphesiz, bağlantı hızı ve sinyal kalitesi, günümüz altyapılarına oranla gayet iyi bir seviyede. Peki ama İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Wifi hizmetine nasıl bağlanılır? Giriş yapmak ücretsiz mi? Cevaplar yazının devamında.

İstanbul’un hemen her yerinde İBB ücretsiz Wifi hizmetiyle karşılaşabilirsiniz. Çocuk parkları, kamusal alanlar, oyun alanları, spor tesisleri, caddeler yani kısacası şehrin hemen her noktasında bu hizmeti bulabilmeniz mümkün. Belediye, her geçen gün kapsam ağını daha fazlaya çıkarmaya devam ediyor. Bağlanmak için telefon, tablet ya da laptop gibi donanımlarınızı kullanabiliyorsunuz. Tüm cihazlar ile uyumlu bir çalışma yapısı bulunuyor. Sinyal gücü, doğru noktadaysanız sizi oldukça tatmin edecek verime sahip.

İstanbul Belediyesi geçtiğimiz günlerde 1000 yeni nesil otobüsü trafiğe çıkardı. Bu toplu taşıma araçlarının en dikkat çekici özelliği ise ücretsiz mobil Wifi sağlaması. “İstanbul Senin” uygulaması üzerinden otobüslerde de interneti ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Bu yönüyle özellikle öğrencilerin hayli yararına bir uygulama olduğunu belirtelim.

İBB Wifi Nasıl Bağlanılır? Basit Giriş Yöntem 2024

İBB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kısaltmasıdır. “İBB wifi” ifadesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan kablosuz internet hizmetini ifade eder. Bu hizmet genellikle İstanbul’un çeşitli noktalarında kamu alanlarında ve toplu taşıma araçlarında kullanılabilir. Bu wifi ağı genellikle şehirdeki vatandaşların ve ziyaretçilerin internet erişimine kolaylık sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Belediye iştiraki olan İSTTELKOM projesiyle İstanbul’da binlerce noktada ücretsiz İBB Wifi hizmeti veriliyor. 2024 yılının verilerine göre İstanbul’un %18,54’lük kısmını kapsayan bir wifi interneti seviyesine ulaşılmış durumda. Her geçen gün yaygın hale geliyor şüphesiz. Fakat henüz bu hizmeti bilmeyen ya da şehre geçici amaçla gelen kişiler, İBB Wifi nasıl bağlanılır?” sorunsalıyla karşılaşıyor. Sizlere en basit ve pratik bağlantı yöntemini açıklayacağız.

2024 yılında en pratik İBB ücretsiz Wifi internetine bağlanma yöntemi:

  1. İnternete bağlanmak için öncelikle çekim gücü yüksek bir İBB bağlantı noktası bulun.
  2. Wifi sinyali alıyorsanız telefonunuza “İstanbul Senin” uygulamasını indirin.
  3. Telefona indirdiğiniz uygulama üzerinden sisteme kayıt olun.
  4. Uygulamaya şifreniz ile giriş yapın ve bağlantıyı tamamlayın.

2024 Yılında İBB Wifi Ücretli mi? Aylık Kotası Ne Kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halkına sunduğu İBB Wifi hizmeti tamamen ücretsizdir. Herhangi bir ücret ya da kota parası talep edilmez. Ayrıca bu hizmeti kullanmak için İstanbul’da ikamet edilmesine de ihtiyaç duyulmaz. Şehre misafir gelenler de “İstanbul Senin” uygulamasını indirerek ücretsiz internetin keyfini sürebilir. Fakat belediye, kullanıcılarına aylık erişim kotası koyuyor. Bu sayede haksız ve adil olmayan kullanımların da önüne geçilmiş olunmaktadır.

2024 yılı İBB Wifi kullanım kotası ve hız limiti:

  • İBB ücretsiz Wifi hizmetinin kişi başı aylık kotası 30 GB olarak belirlendi.
  • 2 MBPS hız sınırlaması var.
  • İlk defa yapılan üyeliklere özel ilk 3 ay için 60 GB kota veriliyor.

İBB Wifi Bağlanamıyorum Sorununu Giderme Yöntemi 2024

İstanbul’da ücretsiz Wifi internetine bağlanmak isterken sorun yaşayan kişiler olabiliyor. Bu kişiler “İBB internet Wifi bağlanamıyorum” ya da “İBB internetinde bağlantı kopuyor” gibi araştırmalar yapmaktadır. Telefonda genelde bu tür bir problem çıkmadığını görüyoruz. Çünkü “İstanbul Senin” uygulaması aracılığıyla sorunsuz bağlantı gerçekleşmektedir. Fakat bilgisayarlardan bağlanılacağı zaman bağlantı sorunları yaşayanlar, sistem alt yapı çalışması olup olmadığını kontrol edebilir, cihazı yeniden başlatıp tekrardan bağlanmayı deneyebilir ya da DNS ayarlarını gözden geçirebilir. Bu sayede sorun çözülecektir. Keyifli kullanımlar dileriz.

 

İlginizi çekebilir: En İyi 15 İstanbul Kalıcı Makyaj Stüdyol arı ve Fiyatı 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu