Evcil Hayvan

Köpek Gezdirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler | 2024 Bilgi

Köpekler sahiplerine sadık canlılardır. Her türlü ihtiyaçlarını kendileri giderse de özellikle tuvalet ihtiyaçları için dışarıda sosyalleştirilmeleri gerekiyor. Bir köpek günde en az 2 defa tuvalet ihtiyacına sahiptir. Yani genelde sabah ve akşam saatlerinde birer kez dışarıda köpek gezisine çıkılır. Peki ama köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Köpek gezdirmenin püf noktası nedir? Köpek parkta nasıl gezdirilir? Hangi tasma alınmalı? İşte cevapları…

Köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler her bireyin bilmesi gereken bir sorumluluktur. “Bana bir tasma bir de açık alan yeter” diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü dikkatli olunmadığı taktirde sosyalleşme süreci sizin adınıza katlanılmaz bir hale dönüşebilir. Dahası, minik dostunuzun zarar görmesi de muhtemel riskler arasındadır. Örneğin köpeğin arkasından yürümek yanlıştır. Önden yürüyerek hakimiyetin sizde olduğunuzu ona hissettirmelisiniz.

Köpekler sahiplerine sadık canlılardır. Her türlü ihtiyaçlarını kendileri giderse de özellikle tuvalet ihtiyaçları için dışarıda sosyalleştirilmeleri gerekiyor. Bir köpek günde en az 2 defa tuvalet ihtiyacına sahiptir. Yani genelde sabah ve akşam saatlerinde birer kez dışarıda köpek gezisine çıkılır. Peki ama köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Köpek gezdirmenin püf noktası nedir? Köpek parkta nasıl gezdirilir? Hangi tasma alınmalı? İşte cevapları…

Köpek Gezdirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler (Köpek Gezdirmenin Püf Noktaları)

Köpek ile ortak bir yaşamı paylaşmak çok keyifli ve mutluluk vericidir. Fakat onun ihtiyaçlarını karşılama konusunda insanlara ciddi sorumluluklar biner. Köpek gezdirmek ve tuvalet ihtiyacını karşılamak da bunların başında geliyor. Uzmanlar, yetişkinliğe adım atmış bir köpeğin günde en az 1 defa tuvalet için dışarıya çıkarılması gerektiği görüşü hakim. İdeal olanı ise sabah ve akşam olmak üzere 2 defa köpek gezdirmektir.

Köpekler her ne kadar evcil olarak hayatlarını idam etseler de aslında doğaları gereği sosyal canlılardır. Yürümek, koşmak onlara ruhen olduğu kadar sağlık açısından da iyi gelir. Yürümek köpeğin sindirim sisteminden kemik sağlığına kadar çok sayıda alanda katkıda bulunur. Aynı zamanda tuvaletini de bu yürüyüşler esnasında giderir. Ayrıca insanlara da iyi bir egzersiz sebebidir. Fakat köpek gezdirmek sanıldığı kadar da kolay bir süreç değil. Eğer doğru noktalar bilinmez ise süreç çok zor bir hale dönüşebilir. Sizler için köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyoruz.

Yavru ya da yetişkin köpekleri gezdirirken dikkat edilmesi gerekenler:

 • İlk defa sosyalleşecek köpeklere eğitim verin.
 • Köpeğinizin önünden yürüyün.
 • Doğru ekipman seçimine dikkat edin.
 • Köpeği çıkaracağınız zamanlara dikkat edin.
 • Dikkatinin dağılmasını önleyin.
 • Köpeğin gezdirileceği rota önceden doğru belirlenmeli.
 • Köpeğin tasması çıkarılırken dikkatli olunmalıdır.
 • Kızana girmiş köpeğin tasmasını çıkarmamaya özen gösterin.
 • Sosyalleşme sırasında köpeğinizi ödüllerin.
 • Köpeğinize belli oranda özgürlük alanı yaratın.
 • Köpeğin bıraktığı dışkıyı muhakkak temizleyin.
 • Yanınızda mutlaka bir pet şişe su bulunsun.
 • Sıcak günlerde zemin sıcaklığına dikkat edin.
 • Kışın dışarıda ıslandıysa eve geldiğinizde muhakkak köpeği kurulayın.

Köpekler günde en az 1 defa gezdirilmeye ihtiyaç duyar. Hatta bu konuda Avrupa’da yasa bile çıkmıştır. Almanya’da Ağustos 2020’de çıkan köpek yasasına göre köpekler her ün en az 2 defa sosyalleştirilmek zorunda. Birer saat gezdirilmeyen köpek sahiplerine belli oranda para cezası uygulanıyor. Türkiye’de henüz köpek gezdirme yasası uygulanmıyor. Ama ilerleyen süreçte böyle bir yasanın da çıkma ihtimali olduğunu belirtelim.

1.      İlk Sosyalleşme Öncesinde Eğitim Verin

Köpekler genelde yavruluklarından itibaren insanların yanında yaşar. Ortalama 10 – 14 aylık dönemden sonra da dışarıda tuvalete çıkma ve sosyalleşme ihtiyacına sahip olurlar. Fakat sürekli evde yaşamış bir köpek ilk defa sokağa çıktığında farklı tepkiler ve istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Bunun için ufak ufak alıştırma eğitimleri yapılması önerilir. Örneğin kapının önüne çıkarıp birkaç metre öteye götürüp tekrar eve getirebilirsiniz. Böylece sokak psikolojisine de alışmış olacaktır.

Günümüzde köpek eğitim merkezleri var. Buralarda özel köpek eğitmenleri pati dostlarınızı sokak ve sosyalleşme hayatına hazırlıyor. Hatta bazı köpekler anti sosyal bir ruh haline sahip olabilmektedir. Böyle durumlarda eğitmenlere gidilmesi önerilir.

2.      Doğru Ekipman Seçin

Köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında doğru ekipman seçimi geliyor. Nedir bu ekipman? En başta tasma seçimine odaklanmanızı ifade eder. Kayışlı tasmalar kullanmamanızı öneriyoruz. Hareket halindeyken ya da zıplarken boğazını rahatsız edebilir. Köpeğe sert bir komut vermek için etkili olsa da onların konforu ve sağlığı her şeyden önemlidir.

Bazı köpek ırkları insan gücünü zorlayacak seviyede güce sahip olabiliyor. Bu tür canlıları zapt etmek için göğüs tasmalıkları kullanmak akıllıca olur. Ayrıca iri köpekleri sosyalleşmeye çıkarmadan önce muhakkak koruyucu ağızlık takılması gerekiyor. Bu aynı zamanda bir yasal kuraldır. Aksi halde resmi makamlardan ceza yiyebilir, toplum içerisinde sorun yaşayabilirsiniz.

3.      Köpek Gezdirmede Zamanlamaya Dikkat Edin

Köpek gezdirmenin püf noktalarından birisi de zamanlamaya dikkat edilmesidir. Yani köpeği günde kaç defa ne kadar süre boyunca sosyalleştireceğinizi bilmelisiniz. Öncelikle bilim insanlarına göre her gün en az 1 defa muhakkak dışarı çıkarmalısınız. Dışkısını tutan bir köpek çok sayıda rahatsızlığı da taşır. İdeal olan ise 2 defa tuvalet için yürüyüşe çıkarmaktır. Fakat güzel havalarda 2 tuvalet yürüyüşüne ek olarak 2 defa da sosyalleşmeleri için dışarıya çıkabilirsiniz. Her bir yürüyüşün 1 saati geçmemesine özen gösterin. Çünkü aşırı efor sarfetleri de önerilmeyen bir durumdur.

4.      Köpek Gezdirirken Dikkatinin Dağılmasını Engelleyin

Köpekler her ne kadar sahiplerine sadık olsalar da dışarıdaki ortamda onların dikkatini dağıtacak onlarca unsur bulunur. Tasmasını tutmanıza rağmen sürekli sağa sola sapmalarda bulunabilirler. Dikkat dağınıklığı ona olan hakimiyetinizi zayıflatır. Örneğin parkta başka köpeklere karşı aşırı bir ilgi ve güç gösterisi gösterebilir. Sürekli dikkatini sizde toplamak için yanınızda ödül maması bulundurun. Dikkati her dağıldığında bu mamayı verirseniz ilgisi yeniden size dönük olacaktır.

5.      Köpek Gezdirmesi İçin Doğru Rotayı Belirleyin

Köpeği gezdirmek kadar gezdirilecek rota da çok önemlidir. Özetle zemin konusunda hassas davranmalısınız. Çıplak elinizle dokunamadığınız hiçbir zeminde köpeği yürütmemelisiniz. Köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir bu durum. Örneğin sıcak yaz aylarında asfalt ya da kum alanlar aşırı sıcak olur. Bu sıcaklık köpeğin patilerine zarar verebilir. Çim ve toprak alanlar her zaman en güvenilir rotalardır. Gönül rahatlığıyla gezdirebilirsiniz.

6.      Tasma Çıkarırken Dikkatli Olun

Köpek gezdirirken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de tasmayı çıkarma sürecidir. Belli süre sosyalleşen bir köpek artık tasmasız özgür bir şekilde dolaşmak ister. Fakat ilk defa tasma çıkarmadan önce köpekten emin olunması gerekiyor. Dikkati aşırı dağınık ya da hırçın bir patiye sahipseniz eğitim aldırmadan tasmasını toplum içerisinde çıkarmayın. Özellikle de tasma çıkarmadan önce mutlaka bir ağızlık takılması şart.

7.      Kızışma Dönemlerinde Tasmayı Çıkarmayın

Tıpkı kedilerde olduğu gibi köpekler de kızışma dönemlerinde yoğun dikkat dağınıklığı yaşar. Böyle zamanlarda köpeği gezdirirken ekstra dikkatli olunmalı, mümkünse tasma çıkarılmamalıdır. Böylece diğer köpekler ile yaşanabilecek bir sorunun da önüne geçilmiş olacaktır.

Unutmayın, köpeğinizle yapılan yürüyüş hem fiziksel hem de zihinsel olarak onun için çok faydalıdır. Bu zamanı birlikte geçirerek bağınızı güçlendirebilir ve onun mutlu ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: En İyi 15 İstanbul Kalıcı Makyaj Stüdyol arı ve Fiyatı 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu