Teknoloji

Ping Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler | 2024 Çözümü

Ping, sunucular arasında iletilen verilerin hızını ölçen bir kavramdır. Ping süreleri her sunucuda farklılık gösterir. Ancak ping seviyesi ne kadar kısalırsa, online oyun deneyimi o kadar kaliteli hale gelir. Temelde sunucuyla alakalı bir şey olsa da kullanılan internet altyapısı da ping değerlerini büyük oranda belirlemektedir. Peki ama ping düşürmek için yapılması gerekenler ne? İşte detaylar…

Ping düşürmek, online oyun tutkunlarının başlıca gündemlerinden biridir. İngilizcede “Packet Internet or Inter-Network Groper” olan ve dilimizde “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” olarak çevrilen Ping, temelde bağlantı arasındaki kopuklukları ifade eder. Türkiye’de online oyun oynayanların sık karşılaştığı bir sorun ancak çözümü de aslında bir o kadar basit. Lakin, oyun sırasında ping değerini “0” yapmak imkansızdır. 5 ile 9 arası ping değeri Türkiye standartları için iyi bir seviyedir. Peki ama mobil ya da PC oyunlarında ping nasıl düşürülür? İşte kesin çözüm…

Ping, sunucular arasında iletilen verilerin hızını ölçen bir kavramdır. Ping süreleri her sunucuda farklılık gösterir. Ancak ping seviyesi ne kadar kısalırsa, online oyun deneyimi o kadar kaliteli hale gelir. Temelde sunucuyla alakalı bir şey olsa da kullanılan internet altyapısı da ping değerlerini büyük oranda belirlemektedir. Peki ama ping düşürmek için yapılması gerekenler ne? İşte detaylar…

Ping Var Ne Demek?

“Ping”, bir bilgisayara veya ağ cihazına bir paket veri gönderip cevabını almak için kullanılan bir işlemdir. Bu işlem genellikle iletişimde gecikme süresini veya ağ bağlantısının durumunu test etmek için yapılır. “Ping var” ifadesi, genellikle bir bilgisayarın veya ağ cihazının erişilebilir olduğunu ve yanıt verdiğini belirtir. Bu ifade, ağ bağlantısının çalıştığını gösterir.

Oyunda Ping Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler 2024 Çözümü

İnternetinizin ping değerini yardımcı programlar ile ölçebilirsiniz. Günümüzde yeni nesil online oyunlarda da artık anlık ping değeri ölçme ekranları bulunuyor. CS GO, Zula ve PUBG gibi popüler çevrimiçi oyunlarda ping seviyesi, oyunun akıcılığı için çok önemlidir. Örneğin bir savaş oyununda her iki kullanıcının aynı anda oynarken, biri diğerine göre daha geriden geliyorsa, bunun sebebi ping seviyesinin çok yüksek olmasıdır. Zaten popüler online oyunlar, yüksek pingli oyuncuları genelde sunucudan çıkarıyor. Peki ama ping düşürmek için yapılması gerekenler nedir? Sorunun kesin çözümünü paylaşıyoruz.

Altyapısı Sağlam Bir İnternet Firması Tercih Edin

Ping düşürmek için en etkili adımı, iyi bir internet altyapısına geçerek yapabilirsiniz. Bilgisayarınız donanım açısında çok iyi olsa da eğer ki kullandığınız internetin performansı düşük ise sıklıkla ping sorunları yaşanacaktır. Bu sebeple internet sağlayıcısı seçerken dikkat olmanızda fayda var.

Online Oyunda Doğru Lokasyonu Seçin

Online oyunlar, birden çok sunucu seçeneği sunuyor. Genellikle oyunun ana ülkesinin olduğu sunucular yurtdışı kaynaklı oluyor. Eğer ki girdiğiniz oyunda örneğin ABD, İngiltere ya da Almanya gibi sunucular varsa siz Türkiye sunucusunu seçin. Böylece bağlantınızdaki ping seviyesi en iyi seviyeye gerileyecek.

VPN Ya da DNS Ayarlarını Kontrol Edin

Bilgisayarlarda interneti hızlandırmak ya da erişimi kısıtlı sitelere girebilmek için genelde VPN yahut DNS kullanılmaktadır. Hız konusunda artı değer katsa da bu tür uygulamalar ping sorunsalını tetikliyor. Çünkü aslında VPN kullanarak farklı bir ülkenin sunucuları üzerinden internet bağlantısı sağlıyorsunuz. Ping düşürmek için bilgisayarınızdaki VPN ve DNS ayarlarını kapatınız. Standart özellikte internete bağlanmayı deneyiniz.

Bilgisayarın Arka Planında Çalışan Uygulamaları Kapatın

Ping düşürmek için yapılması gerekenler listemizin son uygulaması, bilgisayarın arka planda çalışan uygulamalarını kapatmak olacak. Siz görmeseniz de arka planda çalışan uygulamalar, sürekli olarak interneti kullanmaya devam eder. Bu da oyun esnasında internet performansınızın düşmesine sebebiyet verir.

Mobil Cihazda Ping Nasıl Düşürülür?

Mobil cihazlarda ping sorunları genellikle ağ bağlantısıyla ilgili olabilir ve çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu da online oyun deneyimi sırasında sizleri üzecek sonuçlar doğurur. Sorunu gidermek adına birkaç adım denemenizi önerebiliriz. İşte onlardan bazıları…

Yakın ve İyi Sinyal Alanı: Mobil cihazınızın sinyal gücünü artırmak için, kullanımınız sırasında mümkünse daha yakın bir baz istasyonuna veya daha güçlü bir sinyal alanına yaklaşın. Bu, iletişimdeki gecikmeyi azaltabilir.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Azaltın: Arka planda çalışan ağ ağırlıklı uygulamaları kapatmak, ağ bağlantınızı optimize etmeye yardımcı olabilir.

Tarayıcı ve Uygulama Önbelleğini Temizleyin: Tarayıcı ve uygulama önbelleğini periyodik olarak temizlemek, cihazınızın daha verimli çalışmasına ve ping süresinin azalmasına yardımcı olabilir.

DNS Ayarlarını Değiştirin: Farklı DNS sunucularını denemek, bazen ping süresini azaltabilir. Hızlı ve güvenilir DNS sunucuları, genellikle daha iyi ping süreleri sunar.

VPN Kullanmayı Düşünün: VPN kullanarak, veri paketlerinizin daha doğrudan bir yoldan hedefe ulaşmasını sağlayabilir ve bu da ping süresini azaltabilir. Ancak, VPN’in kendisi bazen ping süresini artırabilir, bu yüzden farklı VPN sağlayıcılarını deneyerek en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

Yeniden Başlatma: Mobil cihazınızı yeniden başlatmak, geçici ağ sorunlarını çözebilir ve ping süresini azaltabilir.

Uygun Wi-Fi Ağı Seçin: Wi-Fi kullanıyorsanız, kalabalık olmayan ve güçlü bir Wi-Fi ağına bağlanmaya çalışın. Böylece daha düşük ping süreleri elde edebilirsiniz.

Bu adımları izleyerek, mobil cihazınızda ping süresini düşürebilir ve daha iyi bir ağ deneyimi elde edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: En İyi 15 İstanbul Kalıcı Makyaj Stüdyol arı ve Fiyatı 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu