Evcil Hayvan

Yavru Kediye Yaş Mama Ne Kadar Verilmeli? | 2024

Yaş mama gören kedilerin çıldırdığını herkes bilir. Bu mutluluk patlaması bazen kedi sahiplerinde yaş mama verme konusunda ölçüyü kaçırmaya sebep olabiliyor. Peki ama kediye yaş mama ne kadar verilmeli? Çok yaş mama vermek zararlı mı? İşte detaylar…

Kediye yaş mama ne kadar verilmeli? sorusuyla pati dostları çok sık karşılaşıyor. Nitekim beslenme, yavruluktan itibaren kedilerin her döneminde çok önemlidir. Beslenmek kadar doğru miktarda ve kaliteli gıdalar ile beslenilmesi gereklidir. Yaş mama da bu beslenme programının en temel parçalarından biridir. Nitekim köken olarak etçil canlılardan bahsediyoruz.

Kediler, ömür boyu ihtiyaç duydukları tüm besin ihtiyaçlarını kuru mamalar ile giderebilen canlılar. Ancak sürekli kuru gıda tüketmek, nasıl ki insanın sindirim ve boşaltım sisteminde sorunlar çıkarabiliyorsa, kediler de aynı sorundan muzdarip olabiliyor. Bu sebeple veteriner görüşüne göre kedilere belli aralıklarla yaş mama vermenin faydalı olduğudur.

Yaş mama gören kedilerin çıldırdığını herkes bilir. Bu mutluluk patlaması bazen kedi sahiplerinde yaş mama verme konusunda ölçüyü kaçırmaya sebep olabiliyor. Peki ama kediye yaş mama ne kadar verilmeli? Çok yaş mama vermek zararlı mı? İşte detaylar…

Yavru Kediye Yaş Mama Ne Kadar Verilmeli?

Kedilere yaş mama verilir. Önemli olan doğru aralıklar ile bu gıdaları pati dostlarımıza sunmak. Kedilerde doyum noktası çok az. Önüne ne kadar güzel ve leziz bir mama koyarsanız, hepsini bitirmek için çabalar ve çoğu zaman da tüketir. Ancak her şeyin olduğu gibi yaş mamaların da fazlası zararlıdır.

Öncelikle veteriner hekimden bir öneri alınmışsa, hekimlerin önerisine bağlı kalarak yaş mama verilmelidir. Çünkü her zaman veteriner hekimler en doğru bilgiyi size aktarabilir. Onun dışında sizlere bilgi vermek isteriz. Aşağıdaki adımlara dikkat edebilirsiniz.

Yaş Mama Miktarına Dikkat Edin

Minik patileri bu hayatta en mutlu eden şeylerden biri ödül yani yaş mamalardır. Daha paketin sesini duyar duymaz koşarak gelirler ve miyavlamaya başlarlar. Hatta ağızlarının şapırdatmalarını izlemek insana terapi gibi gelir. Fakat dikkat! Kediye vereceğiniz mamanın ölçüsüne dikkat etmelisiniz.

İdeal kedi kilosunun 2,2 kilogram olduğunu düşünürsek bu kedinin günlük kalori ihtiyacı 170 kcal olarak belirlenebilir. Günlük kuru mama tüketiminde bu ihtiyacın ortalama %100 karşılanmaktadır. Fakat gün içerisinde ara öğün olarak yarım paket yaş mama verirseniz, kedi kuru mamayı da az tüketeceğinden, kalori aşımı da olmayacaktır. Kediye yaş mama n kadar verilmeli sorusuna yanıt ararken öncelikle kedinin kilosuna odaklanabilirsiniz.

Kediye her yaş mama sunumunda yarım paket vermeniz, hem onun kilo almasını engelleyecektir hem de maddi açıdan da tasarrufu sağlayacaktır. Gün içinde yarısını verebilir, kalan mamayı da ertesi gün sunabilirsiniz. Böylece minik dostunuzun mutluluğunu 2 güne yaymış olursunuz.

Kaliteli Yaş Mama Seçin

Marketlere ya da petshop mağazalarına girdiğinizde onlarca farklı markanın yaş mamasını görüyorsunuz. Fakat her ürün içeriği sanıldığı kadar masum olamayabiliyor. Aslında kediye yaş mama ne kadar verilmeli sorusu kadar hangi mama verilmeli de çok önemlidir. Bu yüzden şimdi mama seçimine odaklanacağız.

Öncelikle yetişkin kediye ayrı, yavru kediye ayrı yaş mama verilir. Zaten paketlerin üzerinde de yaş bilgisi muhakkak belirtilir. Yetişkin mamalarda iri tanecikler, yavru kediler için sorun olabilir. Bu sebeple kedinizin yaşına en uygun ürünü seçtiğinizden emin olunuz.

Güvenilir çok sayıda yaş mama markaları var. Felix, dünya pazarında en çok satan konuma sahip. Çünkü içerik yönünden son derece güven veriyor pati dostlarına. Elbette lezzet faktörüyle de karşımıza çıkıyor. Somonlu, tavuklu, karidesli, dana etli ya da kuzu etli çeşitleri kediler tarafından çok seviliyor.

Kediye Yaş Mama Vermeyle Alakalı Sık Sorulan Sorular

a)     Yavru kediye Felix mama verilir mi?

Yavru kediye yaş mama ne kadar verilmeli diye merak edenlerin bir diğer araştırdığı konu, hangi mamanın verileceği yönünde. Reklamlarda da sık sık karşımıza çıkan Felix maması, yavru kedilere verilebilir. Fakat paketin üzerindeki yaş aralığıyla kedinizinki uyuşmalı. Yani yavru mama almalısınız. Genelde 6 aylık ya da 1 yaş altı olarak sınıflandırılabiliyor.

b)     Kedi yaş mama sever mi?

Kediler kuru mamaları doymak amaçlı sürekli yediklerinden, bu tür mamalar onları heyecanlandırmaz. Fakat yaş mamalar gerek içeriği gerekse de kokusu itibariyle kedileri çok heyecanlandırır. Zaten paketi daha elinize alır almaz anlarlar ve etrafınızda fır dönerler. Kısaca evet, kediler yaş mamaya bayılırlar.

c)      Yavru kediye ucuz yaş mama verilir mi?

Günümüzde çok fazla yaş mama markası olunca aralarında uygun fiyatlı olanlarına da denk gelinir. Fakat her alanda olduğu gibi çok ucuz mamaların da içerik yönünden eksileri muhakkak olacaktır. Veterinerlerin tavsiyelerine burada uymakta fayda var. Nedir bu? Özetle, piyasa ortalamasının çok altındaki mamaları denememek. Kalitesini ispatlamış ürünlerden yana tercihte bulunun.

 

İlginizi çekebilir: En İyi 15 İstanbul Kalıcı Makyaj Stüdyol arı ve Fiyatı 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu