Evcil Hayvan

Yavru ve Yetişkin Kediler Yazın Ne Yer? | Lezzet Rehberi | 2024

Kediniz şeker ilavesi olmayan meyveleri sağlıkla tüketebilir. En sevdikleri yaz meyvesi de karpuzdur. Aynı zamanda buz dolabında soğutulmuş küçük bir kap yoğurt da serinlemelerini sağlayacaktır. Gelin kediler yazın ne yer birlikte bu listeye bir göz atalım. Kâğıt kalemleriniz hazır ise kedinizin yaz besinlerini açıklıyoruz.

Kediler yazın ne yer sorusuna evinde kedi besleyen herkes yanıt arar. Kedilerin de yaz sıcaklarında serinlemeye ihtiyaçları olur. O nedenle serinletici besinler tüketmek isterler. Evinizdeki evcil kediniz için yaz beslenmesine uygun pek çok ürün araştırdık. Kediler de tek çeşit beslenmezler. Kuru mamalardan pek çok protein ve besin alsalar bile yaz sıcaklarında elinizde gördükleri dondurmayı ya da meyveleri yemek isterler.

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte kediniz de serin alanlar aramaya başlar. Suları bile ısındığında içmek istemezler. Özellikle yaz aylarında suyunu sık sık değiştirmeye özen göstermelisiniz. Mümkünse su kaplarına buz küpleri bırakabilirsiniz. Havaların yüksek sıcaklıklara ulaşmasıyla kediniz daha az yemek yemeye başlar. Bu iştahsızlık tamamen hava sıcaklıklarına bağlıdır. Havaların serinlemesiyle iştahı eski halini alacaktır.

Kedilerin sıcaklardan iştahsızlaştığı dönemlerde kedi besleyenler kediler yazın ne yer diye araştırmaya başlar. Kedilerin tüketebileceği pek çok meyve çeşidi bile bulunuyor. Evcil kedinizin meyve yemeyeceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kediniz şeker ilavesi olmayan meyveleri sağlıkla tüketebilir. En sevdikleri yaz meyvesi de karpuzdur. Aynı zamanda buz dolabında soğutulmuş küçük bir kap yoğurt da serinlemelerini sağlayacaktır. Gelin kediler yazın ne yer birlikte bu listeye bir göz atalım. Kâğıt kalemleriniz hazır ise kedinizin yaz besinlerini açıklıyoruz.

Evcil ve Sokaktaki Kediler Yazın Ne Yer?

Birçoğumuzun hem evinde hem de sokakta beslediği patili dostları vardır. Onların sağlıkla ömürlerini sürdürmeleri için yaz kış ne gibi besinler tüketebildiklerine dikkat etmek gerek. Kediler sadece kuru ve yaş mama ile beslenmezler. Sağlıklı olmaları için tüketebilecekleri çok güzel yaz meyveleri vardır. Bu meyveler tatlı olduğu için de severek tüketirler. Peki sokaktaki ve evdeki kediniz için kediler yazın ne yer sorusuna yanıt bulalım. Ama öncesi uzak durulması gerekenleri belirtelim ki bir sorun yaşanmasın. Kedilerin kesinlikle yememesi gereken gıdalar:

 • Çikolata
 • Soğan ve sarımsak
 • Üzüm ve kuru üzüm
 • Süt (bazı kediler laktoz intoleransına sahip olabilir)
 • Kafein içeren gıdalar

Eğer kedinize ev yapımı bir diyet sunmayı düşünüyorsanız, veterinerinizle konuşarak en iyi beslenme planını belirlemeniz önemlidir.

1.      Yoğurt: Yaz Sıcağında Kedileri Serinleten Bir Lezzet

Yoğurt kedilerin yaz kış severek tükettikleri sağlıklı bir besin. Üstelik yoğurt kedinizin kas ve kemik gelişimi için de oldukça yararlı. Kendiniz mayaladığınız ev yoğurdunu kedinize gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Elbette ki yaz sıcaklarında verdiğiniz yoğurdun soğuk olmasına özen gösterin. Yoğurt hem evcil hem de sokak kedilerinin yemekten keyif aldığı bir besindir. Ancak verilen yoğurdun miktarı önemlidir. Verdiğiniz yoğurt iki kaşığı geçmemelidir. Aksi takdirde ishal ya da bağırsak problemleri yaşayabilirler.

2.      Karpuz: Kedilerin Sıkı Bir Karpuz Tutkunu Olduğunu Biliyor muydunuz?

Kediler yazın ne yer sorusunun en güzel yanıtlarından birisi de karpuz olabilir. Belki de birçoğunuz kedilerin karpuz yediğinden haberdar değil. Ancak kediler karpuza bayılır. Önüne koyacağınız soğuk küçük bir parça karpuzun yalayarak tadına bakacak ve serinleyecektir. Karpuzun tatlı bir besin olması onları fazlasıyla cezbeder. Sokakta beslediğiniz canlar için de karpuz verebilirsiniz. Üstelik karpuz yiyerek günlük vitamin ihtiyaçlarını da karşılamış olurlar.

3.      Süt: Serinlemek İçin İyi Bir Tercih

Süt her zaman kedi besleyenleri şüphede bırakan bir besindir. Evde beslediğiniz kedinizin sindirim sistemi süt için uygun değildir. Evcil kedinize süt verdiğinizde mide krampları, ishal ve kramp gibi pek çok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca sütün evcil kedinize pek de bir yararı yoktur. Sokaktaki kedilere süt verebilirsiniz. Ancak onlara da süt verirken seyrelterek vermenizde fayda var. Küçük bir kap içine koyduğunuz sütü su ile incelterek kedinize ikram etmelisiniz.

4.      Sade Dondurma: İçindeki Yağa Bayılıyorlar

Kediler yazın ne yer? Onlarda tıpkı sizin gibi dondurma yemeye bayılıyorlar. Siz dondurma yerken kedinizin sürekli yakınınızda durması bir tesadüf değil. Ama elbette ki sizin yediğiniz dondurmalardan içerisinde şeker olduğu için tüketemezler. Ancak içerisinde şeker bulunmayan diyabetik dondurmalardan yiyebilirler. Market alışverişine çıktığınızda sepete kediniz içinde sade şekersiz bir dondurma eklemeyi unutmayın.

5.      Kavun: Kediler İçin İyi Bir Yaz Meyvesi

Bir diğer kediler için yaz beslenmesi kavun. Tatlı bir meyve olduğu için kediler kavuna bayılıyor. Üstelik sindirimi de kolay bir meyve olduğu için kediler severek tüketiyor. Kavun sulu bir meyve olduğu için hem kedinizin serinlemesini sağlıyor hem de günlük su ihtiyacına katkı sağlıyor. Kediler yazın ne yer diye düşünüyorsanız kavun onlar için enfes bir serinleme yiyeceği olabilir.

Kedileri Yazın Serinletmek İçin Öneriler

Kediniz yaz sıcaklarının başlamasıyla serin köşeler aramaya başlarlar. Özellikle yaz aylarında pek ortalıklarda görünmezler. Tıpkı sizler gibi onlarda serinlemeye ihtiyaç duyarlar. Peki kedileri serinletmek için neler yapılabilir? Sizlere sıcak yaz aylarında kedinizin biraz olsun ferahlayabilmesi için bazı öneriler hazırladık. İşte detaylar…

Belli Aralıklarda Duş Aldırın

Kedinize sıcak yaz aylarında her gün duş aldırabilirsiniz. Elbette kediniz sudan hoşlanıyorsa. Çünkü bazı kediler ne yazık ki suyu gördüklerinde kaçacak delik arıyorlar. Eğer kediniz su ile temas ettiğinde sorun çıkarmıyorsa, duş aldığında mutluysa belirli aralıklarla duş aldırarak kedinizi serinletebilirsiniz. En azından belli bir süre vücudundaki ıslaklık onu serin tutacaktır.

Su Kabının İçerisine Buz Tanecikleri Koyun

Kediler yaz aylarında çok fazla su tüketirler. Ancak beklemiş suyu içmekten hoşlanmazlar. Çünkü belli bir süre bekleyen su havanında etkisiyle ısınır. O nedenle kediniz için buzlukta buz küpleri oluşturun ve su kaplarının içerisine belirli aralıklarla bu buzlardan atarak suyunu soğuk tutmaya çalışın. Ve mümkünse suyunu gün içerinde birkaç defa yenileyin.

Yatağını Klimalı Odaya Koyun

Kediler uzanmak için kendilerine serin bölgeleri seçerler. Evin güneş alan yerlerinde bulunmak istemezler. Özellikle yaz aylarında evde aradığınız kedinizi yatak altlarında ya da dolap içlerinde bulabilirsiniz. O nedenle evinizde klimalı bir odada vakit geçiriyorsanız kedinizin yatağını buraya alabilirsiniz. Böylece kediniz yaz sıcaklarında rahat edecektir.

Kediler İçin Yaz Dönemi Maması Fiyatları 2024

Kediler yazın ne yer diyorsanız ek besinlerin yanı sıra yaz mevsiminde tüketebilecekleri mamalardan da tercih edebilirsiniz. Yaz dönemi mamalarını ve fiyat listesini sizler için araştırdık ve aşağıdaki tabloda listeledik.

2024 yılı kediler için yaz mevsimi mama fiyatları:

YAZ MEVSİMİ İÇİN KEDİ MAMALARI2024 FİYATI
Advance Cat Sterılızed Salmon Sensıtıve1,500 TL – 1,600 TL
Felix Çifte Lezzet Somon Sardalya Yaş Mama 85G25 TL – 30 TL
Felix Yaş Kedi Maması Sığır Eti20 TL – 22 TL
Hill’s No Grain Kitten Chicken Tavuk Etli Tahılsız450 TL – 500 TL
Miamor Cream Multivitamin Kedi Ödülü 6x15gr800 TL – 850 TL
Proplan Pro Plan Cat Sterilised Salmon Tuna 10kg1,550 TL – 1,650 TL

 

Yaşlı Kediler Yazın Sıcakta Ne Yer?

Yaşlı kedilerin yazın sıcakta serinlemeleri ve rahat etmeleri için çeşitli yöntemler ve ortamlar sağlanabilir:

 1. Serin Bir Ortam: Kedinizin sıcaktan korunabilmesi için serin bir oda veya ortam sağlayın. Klima veya vantilatör kullanarak ortamın sıcaklığını düşürebilirsiniz.
 2. Gölge ve İç Mekan Seçenekleri: Kediniz için bahçede veya balkonda gölgeli alanlar oluşturun. Ağaç altları, şemsiyeler veya gölgeli köşeler kedinizin serinlemesi için idealdir. İç mekanda da serin ve havadar bir alan sunabilirsiniz.
 3. Su Temini: Kedinizin su ihtiyacını karşılamak için sürekli temiz ve taze su bulundurun. Suyun sıcakta ısınmaması için düzenli olarak kontrol edin ve gerektiğinde yenileyin.
 4. Soğuk Yüzeyler: Kedinizin rahatlaması için soğuk seramik veya mermer yüzeyler sağlayabilirsiniz. Bu yüzeyler kedinizin vücut sıcaklığını düşürmesine yardımcı olabilir.
 5. Nemlendirme: Kedinizin cildinin ve tüylerinin nemli kalmasını sağlamak için zaman zaman tüylerini hafifçe ıslatabilirsiniz. Bu, sıcak havalarda serinlemelerine yardımcı olabilir.
 6. Güneşten Koruma: Güneş altında uzun süre kalmaktan kaçının. Kedinizin gölgelenebileceği veya içeri girebileceği bir yer sağlayarak güneşin zararlı etkilerinden koruyun.
 7. Havalandırma: Evde veya kedi odasında iyi bir havalandırma sağlayın. Taze hava sirkülasyonu kedinizin daha rahat etmesini sağlayabilir.

Yaşlı kediler, genç kedilere nazaran sıcak hava koşullarına daha duyarlı olabilirler. Bu nedenle yaz aylarında ekstra dikkat etmek ve onların rahatını sağlamak önemlidir. Eğer kediniz aşırı sıcaktan rahatsızlık gösteriyor veya semptomları varsa, veterinere danışmakta fayda vardır.

İlginizi çekebilir: En İyi 15 İstanbul Kalıcı Makyaj Stüdyol arı ve Fiyatı 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu