Sponsor

Yumuşatıcı Zararları Neler? Zararsız Yumuşatıcı Var mı? 2024

Yumuşamış bir çamaşıra ve güzel kokmasına duyulan ilgi geçmişten günümüze hep var oldu. Bunun için de piyasaya çok sayıda yumuşatıcı ürünü servis edildi. Peki ama bu ürünler gerçekten de sanıldığı gibi masum mu? Eğer siz de bu tür malzemeleri kullanıyorsanız aşağıda değineceğimiz şu soruların yanıtlarını muhakkak okumalısınız: Yumuşatıcı zararları neler? Yumoş yumuşatıcı zararlı mı? Kanser yapar mı?

Kimyasal deterjanlarla yıkanan çamaşırları yumuşatmak yıllardan beri kullanılan bir yöntem. Ancak yumuşatıcı zararları hakkında bilgi edinildiğinde bu durumun sanıldığı gibi masum olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Her evde kullanılan yumuşatıcı ürünleri istediği kadar popüler olsun, birçok sağlık riskini doğurabiliyor.

Temizlik ürünü sektöründe, kimyasal kullanımındaki zararlar sürekli tartışılan bir konudur. Bu konuda son dönem Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu sık sık vurgularda bulunarak halkı bilinçlenmeye çağırıyor. Sayın Yılancıoğlu, masum bilinen yumuşatıcının bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere verdiği zararların önemsenmesi gerektiğini belirtiyor.

Yumuşamış bir çamaşıra ve güzel kokmasına duyulan ilgi geçmişten günümüze hep var oldu. Bunun için de piyasaya çok sayıda yumuşatıcı ürünü servis edildi. Peki ama bu ürünler gerçekten de sanıldığı gibi masum mu? Eğer siz de bu tür malzemeleri kullanıyorsanız aşağıda değineceğimiz şu soruların yanıtlarını muhakkak okumalısınız: Yumuşatıcı zararları neler? Yumoş yumuşatıcı zararlı mı? Kanser yapar mı?

Yumuşatıcı Zararları Hakkında Önemli Bilgiler

Yumuşatıcı kullanmadan önce içeriğinde kullanılan kimyasal maddeler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu’nun yaptığı analiz ve araştırmalara göre ortalama bir yumuşatıcı markasında bulunan maddeler ve zararları şunlardır:

  1. Alpha-Terpineol: Hafıza kaybı başta olmak üzere baş dönmesi, baş ağrısı ve yüz, boyun, sırt gibi yerlerde ağrıya sebebiyet verebilir.
  2. Benzil Asetat: Pankreatik kansere sebep olabilir. Gözde ve solunum yolunca tahrişe neden olabilir.
  3. Benzin Alkol: merkezi sinir sistemine zararı olabilir. Buna ek olarak baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi durumlar da gözlemlenebilir.
  4. Kloroform: Bu kimyasal çok güçlü bir kanserojen madde olarak görülür. Bilinç kaybından mide bulantısına, baş ağrısından kusmaya kadar birçok sorunu beraberinde getirebilir.

Doktor Yılancıoğlu’nun yumuşatıcı zararları ile alakalı vurguladığı konuların temeli bunlar. Aslında hemen hemen aynı etkiyi yakalayabileceğiniz doğal yöntemler de var. Örneğin Yılancıoğlu, yumuşatıcılar yerine evde yumuşatıcı yapımının mümkün olduğunu söylüyor. Bunun içinihtiyacınız olan şey karbonat, beyaz sirke ve lavanta yağı. Oluşturacağınız karışımla memnun kalıcı bir etki görmeniz mümkün.

Yumoş yumuşatıcı zararlı mı?

Zararlarını yakinen bilen uzmanlar ya da bilinçli kullanıcılar her fırsatta “yumuşatıcı kullanmayın” demektedir. Bunun temeli de var. İçindeki “benzi asetat, benzin alkol, kloroform ve Alpha-Terpineal” gibi kimyasalları bulundurması başlı başına bu ürünü zararlı temizlik malzemeleri kategorisine sokuyor. Yine de hoş kokması ve yumuşacık kıyafetler sunması sebebiyle günümüzde ne yazık ki ürünlerin popüler olduğu görmekteyiz.

Türkiye’nin doğal ve organik temizlik malzemesi üreticileri arasında zirvede yer alan https://purealco.com/ markasının verilerine bakarak da yumuşatıcı zararları hakkında net fikre sahip olunabilir. Bu tür kimyasalların yerine her zaman evde yumuşatıcı yapımını destekleyen Pureal.com, koleksiyonunda da sağlıklı ve doğal temizliği arzulayanlar için birbirinden özel ürün sunumu yapmaktadır.

Yumuşatıcı hasta eder mi?

Yumuşatıcı kullanımı sonucu yaşanabilecek birçok hastalık olabilir. Ürün hakkında Yumoş markasının da “Önerilen miktardan fazla yumuşatıcı kullanımı da lekelere sebebiyet verebilir. Hassas bir cildiniz, alerjiniz ya da astım benzeri bir rahatsızlığınız varsa, yumuşatıcının kokusu ya da formülü size zararlı olabilir” uyarısında bulunması aslında karşımızda duran tehlikenin portresini çiziyor.

2024 Yılında En Zararsız Yumuşatıcı Hangisi?

Zararsız yumuşarıcı diye bir durum söz konusu değildir. Zira en masum olduğunu iddia eden üründe bile belli oranda kimyasal maddeler bulunuyor. Türkiye’nin doğal temizlik ürün üretimi devi Pureal, insan ve çevre sağlığına verdiği önemden ötürün koleksiyonunda asla yumuşatıcı bulundurmaz. Bunun yerine Pureal çok amaçlı tüm ev temizlik konsantresi gibi doğal temizlik malzemelerine yönelebilirsiniz. Yumuşatma için de evde karbonat, sirke ve lavanta yağı gibi doğal çözümlere yönelmeniz önerilir. İyi günler dileriz.

 

Bu yazılar ilginizi çekebilir:

Güncel Spor Salonu Açma Maliyeti 2023 | Ne Kadara Açılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu